Nakon deset dana nacionalnoga žalovanja Ujedinjeno Kraljevstvo i cijeli svijet sutra se opraštaju od kraljice Elizabete II. koja je 8. rujna preminula u 96. godini života kao najdugovječniji britanski monarh. Njezinu sprovodu nazočit će mnogobrojni državnici, uglednici i obični građani zbog čega će London doista postati središte svijeta. Bit će to prvi  državni sprovod u Britaniji nakon smrti njihova prvog premijera Winstona Churchilla 1965. godine. Nakon sprovoda u Westminsterskoj opatiji  u 11 sati,  kraljičin lijes bit će prebačen u dvorac Windsor, točnije u kapelu sv. Jurja, gdje će kraljica biti položena uz supruga Filipa. Zanimljivost je za nas kako je upravo u Windsoru hrvatski renesansni velikan Antun Marko de Dominis, rođeni Rabljanin, obnašao dužnost dekana, što je odgovaralo položaju savjetnika kralja Jakova I. za vanjske poslove, o čemu danas svjedoči prigodna ploča na jednom zidu spomenute kapele. Naime, de Dominis je boravio u Engleskoj od 1616. do 1622. godine. Kraljičinim odlaskom počinje novo razdoblje britanske monarhije tijekom kojega će, pretpostavlja se, zapaženu ulogu imati novi kralj Karlo III. Sasvim je realno očekivati kako će sada početi ozbiljnija kritička preispitivanja političke ostavštine Elizabete II., posebice u svjetlu glavnih svjetskih kretanja tijekom sedam desetljeća njezine vladavine, što će dati povoda za novo sagledavanje britanskoga identiteta  na svjetskim sveučilištima, posebice u sklopu kolegija koji su posvećeni britanskoj kulturi i civilizaciji, a jedan od njih se također nudi studentima kao izborni na našemu studiju.