Ciklus gostujućih predavanja u Centru...

20. svibnja u Institutu Puškin Filozofskog fakulteta Sveučilišta Jurja Dobrile u Puli gostovala je prof. dr. sc. Rafaela Božić i svojim predavanjem o „Književnosti utopije i distopije u ruskom kontekstu“ i otvorila je Dane ruskoga jezika i kulture svojim predavanjem o distopiji i utopiji u ruskoj književnosti.

Profesorica dr. sc. Rafaela Božić diplomirala je ruski i engleski jezik i književnost na Sveučilištu u Zadru 1990. godine. Od 1993. zaposlena je na Odsjeku za ruski jezik i književnost. Doktorirala je 2007. na Filozofskom fakultetu u Zagrebu obranivši doktorsku disertaciju „Rečenica i stih u poeziji Iosifa Brodskog“. Trenutno izvodi nastavu iz kolegija Sintaksa jednostavne rečenice, Sintaksa složene rečenice, Prevođenje umjetničke proze, Prevođenje poezije, Dystopia and Language, Brodski, Prevođenje stručnog teksta, Jezik ruske poezije. Osim u Zadru predaje i na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Mostaru, gdje je voditeljica studija. Gostovala je na mnogim ruskim i stranim sveučilištima. Područje njezina interesa su lingvostilistika, problematika prevođenja umjetničkih tekstova, distopija, Josif Brodski. Profesorica Božić na zanimljiv je način studentima prikazala distopijski i utopijski svijet u ruskoj književnosti i kulturi općenito, a studenti su s posebnim zanimanjem pratili izlaganje.