Ciklus gostujućih predavanja u Centru...

26. svibnja 2021. u povodu Međunarodnog dana prevoditelja, u Centru Institut Puškin Filozofskog fakulteta Sveučilišta Jurja Dobrile u Puli gostovao je Žarko Milenić (Brčko, 1961.) je hrvatski književnik, prevoditelj, novinar te književni i kazališni kritičar, rodom iz Bosne i Hercegovine. Živi u Brčkom u Bosni i Hercegovini i u Moskvi u Rusiji. Žarko Milenić održao je studentima predavanje o iskustvu prevođenja romana braće Strugacki „Teško je biti bog“ i „Izlet pored puta“.

Žarko Milenić glavni je urednik časopisa za kazalište, književnost i kulturu, "Susreti" iz Brčkog te urednik Biltena festivala Susreta kazališta u Brčkom. Nagrađivan je za svoj književni i prevodilački rad u BiH, Hrvatskoj, Sjevernoj Makedoniji, Iraku i Kini. Sudjelovao je na književnim, prevoditeljskim, kazališnim i znanstvenim manifestacijama u Hrvatskoj, Bosni i Hercegovini, Srbiji, Crnoj Gori, Sjevernoj Makedoniji, Bugarskoj, Rusiji, Kini, Armeniji i Iraku. Studenti su se na predavnju upoznali s djslima braće Strugacki, iskustvu prevoditelja dok prevodi književno-umjetničko djelo i problemima na koje nailazi, prevodeći to djelo te kako naći prijevodno rješenje.