OBAVIJESTI ODSJEKA ZA KROATISTIKU:
17. Festival znanosti - O bojama u...

U sklopu 17. Festivala znanosti u petak, 12. travnja u 12 sati u Svečanoj dvorani “Tone Peruško” Filozofskoga fakulteta održat će se predavanje za javnost pod naslovom “O bojama u jeziku i o jeziku u bojama”. Nastavnici katedri za jezik Filozofskoga fakulteta govorit će o bojama u jeziku s kognitivnoga, lingvističkoga, standardološkoga, dijalektnoga i povijesnojezičnoga motrišta. Publici će biti predstavljeno zanimljivo istraživanje znanstvenika Berlina i Kaya o univerzalnosti osnovnih boja u 98 jezika svijeta, koji su došli do rezultata da broj riječi za osnovne boje u različitim kulturama i jezicima varira od 2 do 11 leksema (prema predvidljivome redoslijedu važnosti).  Zasigurno će biti korisno čuti i pravopisni savjet za pisanje složenica te ortoepske opaske o izgovoru tih riječi koje se tiču boja. Boje su zanimljive i morfološki jer upravo njihov korpus pobija ustaljen stav da su pridjevi, primjerice, isključivo promjenljiva vrsta riječi. Dotaknut ćemo se i boja u frazemima i dijalektima te otkriti što stariji tekstovi govore o tome sloju leksika.

Bit će to i prigoda da srednjoškolci u okviru otvorenih vrata Odsjeka za kroatistiku i Odsjeka za talijanistiku upoznaju instituciju koja se bavi istraživanjima jezika u njihovu gradu.