Sveučilište Jurja Dobrile u Puli

Filozofski fakultet

NOVOSTI FFPU:
Najava predavanja: Doc. dr. sc. Nada...

U petak, 26. siječnja, u 10.00 sati (dvorana Slavka Zlatića) docentica dr. sc. Nada Bulić i viša arhivistica Ivana Posedi održat će predavanje "Arhivi, arhivisti i latinski jezik". Predavanje je namijenjeno prvenstveno studentima povijesti i klasične filologije, ali i drugim studijskim grupama koje uključuju bavljenje jezikom i poviješću, kao i nastavnicima.

U predavanju se predstavlja arhiv, kao tijelo javne vlasti koje čuva memoriju društva, a okrenuto je najrazličitijim korisnicima od znanstvenika raznih područja do građana, zatim arhivisti kao stručni djelatnici u arhivu s posebnim osvrtom na arhivista-latinsta. Na predavanju će biti prikazani zanimljivi primjeri digitaliziranih latinskih spisa nastalih od 13. do 19. stoljeća s kojima se susreću arhivisti prilikom rada u arhivu, ali i istraživači koji žele istraživati starije arhivsko gradivo. Dr. Bulić renomirana je klasična filologinja koja se bavi između ostalog vulgarnim latinitetom od kojeg se razvio srednjovjekovni i novovjekovni latinski (autorica je knjige Gramatičke značajke vulgarnog latiniteta). Ivana Posedi je klasična filologinja koja radi u arhivu i bavi se srednjovjekovnim i novovjekovnim latinitetom (autorica je više radova s različitih polja arhivistike, te knjiga s objavljenim transkribiranim tekstovima).

Organizator predavanja je Odsjek za klasičnu filologiju Filozofskog fakulteta Sveučilišta Jurja Dobrile u Puli.