NOVOSTI FFPU:
Predstavljanje knjige  Igora Grbića...

Dobro došli na predstavljanje knjige

Igora Grbića

"The Occidentocentric Fallacy: Turning Literature into a Province" (Cambridge, 2018.).

Knjiga obrazlaže književnokritičku zabludu koju autor naziva okcidentocentričnom, a koja se, budući da je sistemska, nadaje zapravo kao zabluda književnoteorijska. Kakav je legitimitet znanosti (u ovom slučaju, zapadne znanosti o književnosti) koja svoje načelne sudove donosi na osnovi krnjeg uzorka (u ovom slučaju, zapadne književnosti)? Što je potrebno da se književnost (a onda, u širem smislu, i kultura) i na Zapadu konačno počne proučavati kao takva, kao književnost, bez implicitnih kvalifikativa? Koje su pritom opasnosti od zamjenjivanja teksta kontekstom te od specijalizacije?

Knjigu će u srijedu, 23. siječnja 2019., u 18 sati, u svečanoj dvorani "Tone Peruško" Filozofskog fakulteta u Puli predstaviti indolog Krešimir Krnic, viši predavač na Filozofskom fakultetu u Zagrebu, kulturolog Aljoša Pužar, izvanredni profesor na Fakultetu društvenih znanosti u Ljubljani, japanologinja Irena Srdanović, izvanredna profesorica na Filozofskom fakultetu u Puli i autor.