Objavljena je znanstvena knjiga Monte...

Upravo je izašla iz tiska knjiga Monte Ricco kraj Vrsara, Rimskodobne preobrazbe i ponovna uporaba prapovijesnih gradina u Istri, Prethodno izvješće projekta 2014.-2018. koju je uredila prof. dr. sc. Klara Buršić-Matijašić, a tiskana je u sklopu nove serije publikacija Centara za interdisciplinarna arheološka istraživanja krajolika, Cirla monografije, Sv. 1.

Knjigu koja je tiskana na 303 stranice većim je dijelom financirala Općina Vrsar-Orsera.

Knjiga je rezultat rada na projektu Hrvatske zaklade za znanost koji je trajao od 1. srpnja 2014. – 30. lipnja 2018. Projekta je vodila prof. dr. sc. Klara Buršić-Matijašić uz suradnike: prof. dr. sc. Robert Matijašić (Sveučilište Jurja Dobrile u Puli), prof. Giovanni Boschian (Università di Pisa), dr. sc. Davor Bulić, Sveučilište Jurja Dobrile u Puli, dr. sc. Katarina Gerometta (Sveučilište Jurja Dobrile u Puli), Jana Škrgulja, mag. arheo. (Sveučilište u Zagrebu), dr. sc. Maša Sakara Sučević (Pokrajinski muzej Koper - Museo Regionale di Capodistria), Sandra Šoštarić, mag. arheo. (University of Kent i Athens University of Economics and Business).

Glavni ciljevi projekta bili su identificirati antropogene procese preobrazbe krajolika, ostvariti nove spoznaje o prostornoj organizaciji naselja i njihovom odnosu  s neposrednim okolišem, primjenom interdisciplinarnog pristupa (arheologija, studije krajolika, geoarheologija, topografija, GIS), predočiti novo, holističko tumačenje prošlosti krajolika kao i bolje razumijevanje interakcije čovjeka i okoliša te njegove preobrazbe s naglaskom na kasnu prapovijest i rimsko doba.

Četverogodišnji terenski i kabinetski rad otvorio je više pitanja pod onih na koje je ponudio odgovor, no to je bilo i očekivano.