Studijska posjeta izložbi o ljudskom...

U sklopu svog institucijskog projekta Eksperimentalna psiholingvistika/neurolingvistika prof. dr. sc. Renata Šamo, nositeljica vrlo posjećenog izbornog kolegija Psiholingvistika na Filozofskom fakultetu, skupa s doc. dr. sc. Marlenom Plavšić, nositeljicom niza zanimljivih kolegija iz psihologije na našem Sveučilištu, u petak 11. studenog posjetila je izvrsnu izložbu Human Brains u Veneciji. Riječ je o sjajnom rezultatu istraživanja što ih je od 2018. godine organizirala Fondacija Prada, uključivši stručnjake iz različitih područja: od neurobiologije do filozofije, od psihologije do neurokemije, od lingvistike do umjetne inteligencije. U koncepcijskoj je osnovi izložbe, dakle, interdisciplinarni pristup kako bi posjetitelji mogli što bolje shvatiti ne samo ljudski mozak i funkcije koje su mu imanentne, nego i njegovu središnju ulogu u razvoju ljudske povijesti.

U prizemlju zgrade Fondacije gdje se održava izložba posjetitelji imaju na raspolaganju video uratke u kojima stručnjaci objašnjavaju arhitekturu mozga, pokret, vid i percepciju, te jezik, pamćenje i emocije. Na gornjim katovima se nalaze brojni artefakti, dokumenti, slikarska platna i drugi povijesni predmeti ili njihove preslike, dok posjetitelja možda najviše zaokuplja središnji dio drugog kata s 32 ekrana na kojima neuroznanstvenici i filozofi s pet kontinenata raspravljaju o nastanku i razvoju neuroznanstvenog znanja. U svakom slučaju riječ je o vrlo poticajnoj izložbi u intelektualnom smislu, stoga je ova kratka informacija ujedno i poziv da je posjetite dok još ima vremena.