Putem Euraxess mreže pristigla nam je obavijest Sveučilišta u Padovi o pozivu zainteresiranim istraživačima, s iznimnim rezultatima, da prijave MSCA Individual Fellowship. U sklopu svog hostinga, kao predpripremu u prijavi, nude dodatnu podršku u obliku obuke pod nazivom "MSCA MaRaThoN - MAster your Research and Training Needs" u sklopu kojeg će se najboljim zainteresiranim kandidatima koji se planiraju prijaviti na MSCA IF natječaj, omogućiti zajednički rad na prijavi.

Ukoliko razmišljate o idućoj razvojnoj fazi svoje istraživačke karijere i o eventualnoj mogućnosti prijave projekta potrebno je prethodno upoznati se s Working programme MSCA 2018-2020. Upravo su prošli tjedan objavljene nove smjernice (MSCA IF guidelines) u pripremi prijave koje možete pogledati ovdje

Više detaljna naći ćete u tekstu poziva:

The University of Padova is looking for outstanding researchers wishing to apply to the Marie Sklodowska-Curie Individual Fellowship program with the University of Padova as Host Institution.

Top candidates for Marie Skłodowska-Curie Individual Fellowship (MSCA – IF) at the University of Padova will have the possibility to participate to the MSCA MaRaThoN - MAster your Research and Training Needs, a training programme funded by UniPD on how to write a successful proposal for the next MSCA–IF call and will be supported by the staff of the International Research Office throughout the preparation of application for the MSCA-IF 2018 call.

Deadline to apply for the MSCA MaRaThoN is May 9th at 1.00 p.m. Italian time.

For more information about MSCA MaRaThoN: http://www.unipd.it/en/msca-marathon

Description

The University of Padova is one of the oldest Universities in the world and the first in Italy for the quality of research in several scientific areas with some of the best research infrastructures in Europe.

It has 32 departments, 1 University Hospital and 1 Veterinary Hospital, 44 research and service centers across the spectrum of sciences, medicine, social sciences and humanities, with more than 2,000 professors and researchers employed.

It is one of the first subscribers of the Statement of Commitment for the implementation of the ‘European Charter of Researchers and the Code of Conduct for the Recruitment of Researchers (C&C)’ and it was rewarded with the ‘HR Excellence in Research’ logo by the European Commission on the 27th of February 2012.