Povijest Odsjeka za talijanistiku

Dvopredmetni studij talijanskog jezika i književnosti pokrenut je u akademskoj godini 1994./1995. na ondašnjem Pedagoškom fakultetu, a od 1998. na Filozofskom fakultetu u sklopu Sveučilišta u Rijeci. Od osnutka Sveučilišta Jurja Dobrile u Puli (2006.) dvopredmetna je  talijanistika bila dio Odsjeka za romansku i klasičnu filologiju na Odjelu za humanističke znanosti, a od 2013. formiran je Odsjek za talijanistiku koji od 2015. pripada Filozofskom fakultetu matičnog sveučilišta.

Dvadesetogodišnjica osnutka dvopredmetne talijanistike u Puli obilježena je posebnim izdanjem Tabule 13, sv. 2, koja je predstavljena 17. ožujka 2016. godine u Svečanoj dvorani "Tone Peruško". To je zbornik radova koji su uredili Sandra Tamaro i Robert Blagoni (predstojnik odsjeka do svibnja 2017.), a sadrži  znanstvene doprinose dvanaest autora koji su predavali i predaju na dvopredmetnoj talijanistici.

Na svakoj godini studija (ljetni semestar) studenti imaju priliku otići na terensku nastavu i posjetiti najznačajnije talijanske gradove od kojih ističemo: Milano-Vicenza (21.-23. svibnja 2015.), Sabbioneta-Mantova-Verona (20-22. svibnja 2016.), Firenze (od 11. do 13. svibnja 2017.), Modena-Bologna-Ferrara (od 10. do 12. svibnja 2018.), Siena - Pisa (od 16. do 18. svibnja 2019.).

Studentima je omogućen boravak na stranim sveučilištima kroz mobilnost u okviru CEEPUS (mrežna mobilnost, mobilnost izvan CEEPUS mreža i kratke grupne mobilnosti) i Erasmus+ programa.

ECTS koordinatorica Odsjeka za talijanistiku: doc. dr.sc. Martina Damiani