Jezik, prijevod i međukulturna komunikacija

Sveučilište Jurja Dobrile u Puli, Filozofski fakultet, Katedra za strane jezike Odsjeka za nastavničko obrazovanje i strane jezike

Pula, Hrvatska

Pozivamo vas na sudjelovanje u radu 1. Međunarodnog znanstvenog skupa „Jezik, prijevod i međukulturna komunikacija“.

Mjesto održavanja konferencije: Sveučilište Jurja Dobrile u Puli, Hrvatska. Konferencija se planira uživo (prema potrebi i u hibridnom obliku).

Vrijeme održavanja konferencije: 25. kolovoza (dolazak), 26. kolovoza otvaranje konferencije, 27. – 28. kulturni program, 29. – 30. kolovoza rad u sekcijama, svečana večera, zatvaranje konferencije, 31. kolovoza odlazak sudionika.

Organizatori konferencije: Katedra za strane jezike Filozofskog fakulteta Sveučilišta Jurja Dobrile u Puli.

Uz podršku: Hrvatskoga društva nastavnika ruskoga jezika i književnosti i Sveučilišta sv. Ćirila i Metoda iz Trnave, Slovačka.

Adresa konferencije (kontakt): symposiumpula22@gmail.com

Teme konferencije:

1. Terminologija i jezik struke.
  2. Problemi interakcije jezika u procesu obrazovanja, komunikacije, profesionalnog djelovanja.
  3. Prijevod i međukulturna komunikacija.
  4. Suvremeni slavenski jezici.
  5. Jezična slika svijeta u slavenskom kontekstu.
  6. Poetika književnog djela.
  7. Književna tradicija u okviru slavenske književnosti.
  8. Metodika nastave stranih jezika u digitalnom prostoru.

Cilj konferencije je predstaviti teorijska i primijenjena istraživanja iz područja slavistike, kao i okupiti znanstvenike čiji znanstveni interes pokriva jednu od predloženih tema. Uključeni su slavisti, lingvisti, terminolozi, književni kritičari i prevoditelji. U okviru konferencije planirano je održavanje prezentacija knjiga i časopisa, radionica, kreativne večeri i kulturni program.

Jezici konferencije: svi slavenski jezici i engleski jezik.

Izlaganja: 20 minuta plenarno izlaganje, 15 minuta izlaganje u sekciji, trajanje radionice je 1 sat.

Oblici sudjelovanja: uživo i na daljinu.

Ispunjenu prijavnicu poslati na adresu Organizacijskog odbora konferencije: symposiumpula22@gmail.com do 1. lipnja 2022.

Važni datumi:

1. Do 1. lipnja 2022. zaprimanje prijava
  2. Do 20. lipnja 2022. godine uplata kotizacije
  3. Objava programa konferencije srpanj-kolovoz
  4. Prihvaćanje cjelovitih radova do 30. rujna 2022.
  5. Recenzija jesen/zima 2022. i objava zbornika/kolektivne monografije u 2023.

Svi rukopisi znanstvenih radova prihvaćeni za objavljivanje proći će dvostruku slijepu recenziju. Zbornik znanstvenih i recenziranih radova bit će objavljen nakon konferencije i poslan sudionicima u elektroničkom obliku. Zbornik će biti uvršten u hrvatsku bazu DABAR.

Svi troškovi su na teret sudionika. Organizacijski odbor se ne bavi transferom i smještajem.

Kulturni program uključuje:

• 26. 8. Razgled grada Pule s amfiteatrom.
  • 27. 8. Razgled Rovinja i degustacija vina.
  • 28. 8. Razgled Istre i ručak
  • 30. 8. Svečana večera.

Kulturni program i svečana večera plaćaju se pri registraciji sudionika.

Organizacijski odbor konferencije

Hrvatska:

Filozofski fakultet Sveučilišta Jurja Dobrile u Puli

• prof. dr. sc. Lina Pliško, dekanica Filozofskog fakulteta u Puli
  • dr. sc. Irena Mikulaco, predsjednica Organizacijskog odbora
  • prof. dr. sc. Sandra Hadžihalilović, Zadarsko sveučilište
  • prof. dr. sc. Marina Radčenko, Zadarsko sveučilište
  • prof. dr. sc. Natalija Vidmarović, Filozofski fakultet Sveučilišta u Zagrebu

Znanstveni odbori

Hrvatski ZO

• prof. dr. sc. Lina Pliško, dekanica Filozofskog fakulteta Sveučilišta Jurja Dobrile u Puli
  • prof. dr. sc. Rafaela Božić, Zadarsko sveučilište
  • prof. dr. sc. Sandra Hadžihalilović, Zadarsko sveučilište
  • prof. dr. sc. Marina Radčenko, Zadarsko sveučilište
  • prof. dr. sc. Natalija Vidmarović, Filozofski fakultet Sveučilišta u Zagrebu

Međunarodni ZO:

• prof. dr. sc. Adamia Zoia Konstantinovna, Gruzija
    • Suhumsko državno sveučilište, zamjenica direktora Međunarodno znanstveno-pedagoške organizacije filologa ISPOP
  • prof. dr. sc. Arkhangelskaya Emma Mihajlovna, Latvija
    • Baltijska međunarodna akademija, Riga
  • doc. dr. sc. Gajarski Lukaš, Slovačka
    • Filozofski fakultet Sveučilišta sv. Ćirila i Metoda, Trnava
  • prof. dr. sc. Guzman Tirado Rafael, Španjolska
    • Granadsko sveučilište, Granada
  • doc. dr. sc. Grigorjanová Tatjana, Slovačka
    • Ekonomski fakultet, Bratislava
  • doc. dr. filoz. znanosti Andrea Grominova,
    • Filozofski fakultet Sveučilišta sv. Ćirila i Metoda, Trnava
  • dr. sc. Kozdra Michal, Poljska
    • Fakultet za primijenjenu lingvistiku, Varšavsko sveučilište, Varšava
  • doc. dr. sc. Maleeva Elena Sergeevna, Austrija
    • Fakultet primijenjenih znanosti, Beč
  • doc. dr. sc. Penčeva Antonija, Bugarska
    • pročelnica Odsjeka za strane jezike i primijenjenu lingvistiku Fakulteta za nacionalnu i svjetsku ekonomiju, članica predsjedništva MAPRYAL, predsjednica Bugarskog društva rusistika, Sofija

Adresa konferencije i kontakt Organizacijskog odbora: symposiumpula22@gmail.com

U ime Organizacijskog odbora konferencije,

• dr. sc. Irena Mikulaco, predsjednica Organizacijskog odbora
    • šefica katedre za strane jezike Filozofskog fakulteta Sveučilišta Jurja Dobrile u Puli, predsjednica Hrvatskoga društva nastavnika ruskoga jezika i književnosti

RADUJEMO SE SUSRETU U PULI!

Preuzimanje / Downloads